914/​343

Vilhelm Lundstrøm (f. København 1893, d. sst. 1950)

Selvportræt, 1924. Usign. Olie på lærred. 81×66.

Litteratur: Preben Wilmann og Marianne Brøns: “Lundstrøm”, København, 1977, nr. 133, gengivet side 156. Litteratur: Gösta la Cour: “16 malere”, 1958, gengivet side 169. Litteratur: “Fortegnelse over Skulptur. Maleri og Grafik tilhørende Erling Koefoed”, København, 1961, gengivet side 87.

Udstillet: Professor Oluf Thomsens samling, Statens Museum for Kunst, København, 1944. Udstillet: Vilh. Lundstrøms Mindeudstilling, Charlottenborg, København, Raadhushallen, Aarhus og Kunstnernes Hus, Oslo, 1951, kat. nr. 95. Udstillet: “Den danske udstilling”, Reykjavik, Island, 1956, kat. nr. 96. Udstillet: “Modern Danish Painting and Sculpture”, The Glasgow Museum & Galleries, Skotland, 1956, kat. nr. 96. Udstillet: “Kunst hos Sagførere”, Winkel & Magnussen, København, 1958, kat. nr. 38. Udstillet: Kunstforeningen, København, 1963, kat. nr. 51. Udstillet: “Fortegnelse over et udvalg af skulptur - maleri og grafik tilhørende Erling Koefoed”, Kunstforeningen, København, 1966, kat. nr. 81, gengivet i kataloget side 15. Udstillet: “Fortegnelse over et udvalg af skulptur - maleri og grafik tilhørende Erling Koefoed”, Esbjerg Kunstforening, 1966, kat. nr. 81, gengivet i kataloget side 15. Udstillet: “Vilhelm Lundstrøm”, Bispegades skole, Ribe, 1973, kat. nr. 13. Udstillet: “Lundstrøm samlet privat”, Kildeskovshallen, Gentofte, 1976, kat. nr. 13, gengivet på katalogets forside. Udstillet: “Vilhelm Lundstrøm 100 År”, Charlottenborg, København, 1993–1994, kat. nr. 70.

Proveniens: Professor Oluf Thomsen. Proveniens: Maleren Jørgen Thomsen. Proveniens: Landssretssagfører Erling Koefoed, København.

Moderne malerier, skulpturer og grafik, 13. juni 2023

Vur­dering

175.000–200.000 DKK

Hammerslag

240.000 DKK