Marc Chagall (f. Vitebsk 1887, d. St. Paul de Vence 1985)
“The Bay of Angels”, 1962. Sign. Marc Chagall. Trykt hos Mourlot, Paris. Udgivet af French Tourist Commission. Litografisk plakat i farver. Lysmål 95×60.
Litteratur: Charles Sorlier “Chagall's posters” s. 38. Proveniens: Galerie Knud Grothe, Charlottenlund, 1985.
Malerier, grafik, fotografier, 7. marts 2018