2143/998
Hans Olsen, tilskrevet (f. Danmark 1919, d. sst. 1992, Møbeldesigner)
Tre-personers sofa med ben af teak, betrukket med rødt uld. Udført og mærket hos Plastmøbler, Bramminge, antageligvis for Bramin. 1950'erne. L. 172.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Falmet betræk med smuds og pletter. Porøs skum.
Moderne kunst og design, 26. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag