Jens Søndergaard (f. Øster Assels 1895, d. Skovshoved 1957)
Høstmotiv med kirke. Sign. Jens Søndergaard. Olie på lærred. 90×124.
Udstillet: Kunstforeningens Jens Søndergaard-Udstilling, I Den Frie Udstillingsbygning, Maj 1959, Kat. nr. 41.
God og sund stand. Mindre, men stabile, krakeleringer. Lærredet er strammet op og forstærket med nyt lærred langs kanterne.
Moderne kunst og design, 17. september 2024