Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)
Fritstående tre-personers sofa med pyramideformede ben af riopalisander, sider, armlæn samt løse hynder i sæde og ryg betrukket med patineret sort skind. Model V11. Udført hos Holger Christiansen, Aarhus. L. 230.
CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Ben med mindre finérskader samt stødmærker.
Moderne kunst og design, 31. marts 2020