2050/8784
Russisk ikon med fremstilling af Sergij af Radonesj (1314–1392) og hans forældre Kirill og Maria (som på deres ældre dage også gik kloster – derfor munke/nonnedragten). Tempera på træpanel. 19. årh. 27×23.
Ridser og mærker.
Russisk tema, 7. december 2020
Vurdering
Hammerslag