Johannes Wilhjelm (f. Nakskov 1868, d. København 1938)
“Konen med Lyngleen”. Sign. J. Wilhjelm 07. Olie på lærred. 85×96.
Udstillet: Charlottenborg 1908 nr. 578. Proveniens: Winkel & Magnussen auktion 343, 1948 nr. 267. Bruun Rasmussen auktion 291, 1973 nr. 277.
Lærred bør strammes let op. Retoucheringer. Behov for let overfladerensning. Minimale krakeleringer, mindre afskalninger og enkelte mindre ridser.
Ældre malerier, møbler og varia, 29. november 2021
14 bud