A. Hedegaard
Cirkulær skål af lertøj. Indvendigt dekoreret med turkisblå glasur med blåglaserede motiver, øverste kant med grøn glasur, udvendigt uglaseret. Sign. A. Hedegaard, 1966. H. 15,7. Diam. 27.
Alders- og brugspatina, herunder ridser og mærker. Øverste kant med enkelte mindre afslag i glasuren. Indvendigt i bund med uregelmæssighed i glasuren.
Moderne kunst og design, 2. marts 2021