1727/682
Peter Hvidt (f. København 1916, d. sst. 1986)
Armstol med runde ben af bøg. Sider, sæde samt ryg betrukket med patineret sort skind. Model 1558. Udført 1940'erne hos Fritz Hansen, med etiket herfra.
Alders- og brugspatina. Ben med overfladeridser og mærker. Skind med nogen slitage langs kedder. Armlæn noget falmet i farven. Limet revne i skind ved ene forben. Sæde med lette overfladekrakkeleringer.
Moderne kunst og design, 4. juli 2017
Vurdering
Hammerslag