2049/7016
Dørlås af udskåret patineret træ dekoreret med ansigt samt geometriske mønstre. Dogon folket, Mali. H. eks. stand ca. 28 cm.
Proveniens: Ex. Franck Robichez collection, Paris/Bruxelles. Ex. Ole Christensen collection, Denmark.
Tribal art, 6. december 2020
Vurdering
Hammerslag