2049/​7016

Dørlås af udskåret patineret træ dekoreret med ansigt samt geometriske mønstre. Dogon folket, Mali. H. eks. stand ca. 28 cm.

Proveniens: Ex. Franck Robichez collection, Paris/Bruxelles. Ex. Ole Christensen collection, Denmark.

Tribal art, 6. december 2020

Vur­dering

7.000–10.000 DKK

Hammerslag