2446/909
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“AT 312”. Spisebord med hollandsk udtræk, stel af massiv eg, top og plader af teak. Udført og stemplet hos Andreas Tuck. H. 73. L. 140/240. B. 90.
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk, nr. 1, 1957 på annoncesiderne.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og skjolder.
Vurdering