1950/​781

Erik Ole Jørgensen (f. Frederiksberg 1925, d. Vedbæk 2002, Møbeldesigner)

Fritstående tre-personers sofa med stel af mahogni, betrukket med lyst uld. Model 315–3. Designet 1975. Udført hos Erik Jørgensens Møbefabrik. L. 210.

Litteratur: Niels Jørgensen og Ole Jørgensen (red.), “Erik Jørgensen”, s. 76–79. Proveniens: Købt af nuværende ejer i 1980'erne.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Ridser og mærker på stel. Betræk med mørke striber mellem knapper samt misfarvning, sandsynligvis efter rensning.

Moderne kunst og design, 10. december 2019

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.800 DKK

4.800 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK