1946/949
Preben Hornung (f. Valby 1919, d. Frederiksberg 1989)
“Sydhavnen”, 1943. Sign. P. Hornung. Olie på lærred monteret på plade. 34,5×48.
Mindre afskalninger. Mindre huller langs kanterne. Behov for rensning.
Moderne kunst og design, 12. november 2019
Vurdering
Hammerslag