1909/1518
“Saksisk Blomst”. To cirkulære fade af porcelæn, Kgl. P., dekoreret i farver og guld med blomster. 19. årh.s begyndelse. Diam. 35 og 38. (2)
Proveniens: Tidligere Rosenørn-Lehn, Orebygaard på Lolland.
Det mindste fad med slibning på kant og afslag på fodrand. Slitage på guld. Punkter på spejlet med mat glasur, det ene fad med slagmærke.
Varia, 28. februar 2019
Vurdering
Hammerslag