1909/​1518

“Saksisk Blomst”. To cirkulære fade af porcelæn, Kgl. P., dekoreret i farver og guld med blomster. 19. årh.s begyndelse. Diam. 35 og 38. (2)

Proveniens: Tidligere Rosenørn-Lehn, Orebygaard på Lolland.

Det mindste fad med slibning på kant og afslag på fodrand. Slitage på guld. Punkter på spejlet med mat glasur, det ene fad med slagmærke.

Varia, 28. februar 2019

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

2.600 DKK

2.600 DKK
(Autobud) 2.500 DKK
2.500 DKK
2.000 DKK