Carl-Henning Pedersen (f. København 1913, d. sst. 2007)
Maske, 1947. Sign. CHP 47. Oliekridt og akvarel på papir. Bladstørrelse 32×42.
Nederste kant af papiret med to revner (ca. L. 3–3,5). Små afskalninger/slitage i det øverste papirlag. Passepartout er gulnet samt har talrige syrepletter og fugtpletter. Undersøgt i ramme.
CoBrA, 12. december 2023