903/​162

Fransk grisaille tapet på panel, skildring af en scene fra myten om Amor og Psyke efter Joseph Dufours fremstillingen i 1816,“ Psyke føres bort af Zephyr”. 20. årh.s begyndelse. Senere ramme af gråmalet træ. H. 184. B. 109.

Panorama tapet “Historien om Amor og Psyke”

Historien om Psyche og Amor bliver her fortalt over en serie på 12 forskellige paneler, heraf vi har tre med på denne auktion. Panelerne er fremstillet af Defosse & Karth efter design af Merry-Joseph Blondel (1781–1853) og Louis Laffitte (1770–1828) til fremstillingen Dufour & Cie i 1816. Myten om Amor og Psyke er en af ​​de store kærlighedshistorier i den antikke verden. Historien involverer kærlighedsforholdet mellem en dødelig og en gud, og det er en sjældenhed i klassisk litteratur, idet den har en lykkelig afslutning. Psykes skønhed vakte Venus jalousi. Amor blev instrueret af gudinden om at få jomfruen til at blive forelsket i et monster, men i stedet giftede han sig med hende selv. Psyke, vildledt af sine jaloux søstre til at tro, at hun faktisk havde giftet sig med et monster, forsøgte at dræbe Amor, blev forvist fra Kærlighedens fortryllede slot og søgte Venus hjælp. Efter at have udført forskellige opgaver for gudinden, fik hun lov til at blive genforenet med Amor.

Litteratur: Papier peints panoramiques. Katalog fra Musée des Art Décoratifs, Paris, s. 262. nr. 4, skildre s. 200.

Brugsslitage.

Antikker, møbler, kunsthåndværk, tæpper og bøger, 22. september 2021

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag