922/755
Dansk møbeldesign
Øreklapstol af eg. Sæde og ryg betrukket med langhåret lammeskind. Udført 1940–1950'erne, Danmark.
Restaureret stand. Alders- og brugspatina, herunder ridser, mærker og mindre hak. Ompolstret.
Naturens kraft – Georg Jensen og Axel Salto, design, 19. september 2024
Vurdering
Hammerslag