2016/​764

Peter Hvidt (f. København 1916, d. sst. 1986)

Orla Mølgaard-Nielsen (f. Ålborg 1907, d. Hellerup 1993)

Armstol med stel af elm. Sæde sam ryg betrukket med ternet uld. Formgivet 1948. Udført hos snedkermester Gustav Bertelsen.

Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 1948.

Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 3, s. 45.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Enkelte samling med spor af lim, delvis senere lakeret. Betræk med slitage og huller.

Moderne kunst og design, 14. april 2020

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag