Fritz Syberg (f. Faaborg 1862, d. Kerteminde 1939)
Købt af Johannes Larsen Museet/ Østfyns Museer i april 2020.
Sildebåde ved kajen i Kerteminde havn. Sign. monogram 1907. Olie på lærred. 57×69,5.
On the stretcher inscribed: Kerteminde Havn. (Kerteminde Harbour).
Lærred bør strammes op. Enkelte mindre retoucheringer og minimale afskalninger. Nålehul ved øvre kant. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. april 2020
24 bud