Elisabeth Jerichau Baumann (f. Warszawa 1819, d. København 1881)
“Et sovende Barn”. Sign. E. Jerichau 1858. Olie på lærred. 19×26.
Det sovende barn er Elisabeth Jerichau Baumanns datter Louise.
Litteratur: Jerzy Miskowiak, “Elisabeth Jerichau-Baumann. Nationalromantikkens enfant terrible”, Frydenlund, 2018, afb. s. 39. Jerzy Miskowiak, “Elisabeth Jerichau-Baumann”, Bosz, Polen, 2020, afb. s. 33.
Udstillet: Charlottenborg 1861 nr. 304. Otto Haslunds Hus, Udstillingen af malede børneportrætter, 1911 nr. 102 med titlen “Barn i Vugge”.
Enkelte minimale krakeleringer. Rensning anbefales.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. juni 2024
21 bud