1909/​3

Theodor Philipsen (f. København 1840, d. sst. 1920)

“Tre liggende kvier på Saltholmen”, 1890. Sign. Th. Philipsen på udstillingsetiket på blændrammen. Olie på lærred 64,5×88,5.

Litteratur: Finn Terman Frederiksen: Theodor Philipsen - En traditionsbevidst nyskaber, fortegnelsen nr. BFL 515.

Proveniens: Winkel & Magnussen auktion 306, 1944, nr. 280. Afb. s. 47.

Behov for rensning. Enkelte mindre krakeleringer samt afskalninger. Én større afskalningi venstre side over horisonten. Enkelte sømhuller langs øvre kant.

Ældre malerier og møbler, 25. februar 2019

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag