1834/​9

Ferdinand Lepcke (f. Koburg 1866, d. Berlin 1909)

“Kysset”. Sign. Lepcke. Skulptur af alabast. H. 60.

Proveniens: Lyngebæksgaard, Nivå.

Fine krakeleringer. Minimale afslag på kvindens ene fod langs revne. Reparation på henden højre håndled. Behov for let overfladerensning.

Ældre malerier og møbler, 20. august 2018

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

11.000 DKK

11.000 DKK
10.500 DKK