Ferdinand Lepcke (f. Koburg 1866, d. Berlin 1909)
“Kysset”. Sign. Lepcke. Skulptur af alabast. H. 60.
Proveniens: Lyngebæksgaard, Nivå.
Fine krakeleringer. Minimale afslag på kvindens ene fod langs revne. Reparation på henden højre håndled. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier og møbler, 20. august 2018