Jean Robert Ipousteguy (f. Dun-sur-Meuse 1920, d. Paris 2006)
“Noend Gordien”. Sign. Ipousteguy 61. Sortpatineret bronze. Unika. Bronzestøberstempel A. Valsuani cire Perdue. H. 10. B. 22. D. 18.
Udstillet: Louisiana 1967 og 1975. Udstillet: Galerie Birch, København, 1967, gengivet i kataloget. Proveniens: Galerie Claude Bernard, Paris. Proveniens: Galerie Birch, København. Proveniens: Dansk privatsamling. Erhvervet fra ovenstående.
Malerier, skulpturer og grafik, 9. juni 2021