899/​1528

Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)

“FJ 48”. To-pers. sofabænk med stel af ahorn. “Sko”, ryg samt armlæn af teak. Sæde og ryg betrukket med lyst brunt farvet skind. Formgivet 1945. Udført ca. 1980'erne, antagelig hos snedkermester Søren Horn, ej stemplet. L. 140.

Proveniens: Erhvervet på auktion 645 Bruun Rassmussen 2006 .

Litteratur: Esbjørn Hiort: “Arkitekten Finn Juhl”, lignende model gengivet s. 22, 38–39.

Alm brugslitage herunder nogle ridser og mærker. Et armlæn med reparation. andet armlæn med noge mærker. Prop i ryg mangler., Polstret ryg har på bagside nogle huller fra en forskudt montering. Sofaen fremstår som den gjorde ved auktionsudbud i 2006

Design, 10. december 2020

Vur­dering

75.000 DKK

Hammerslag