1946/927
Erik Buck, m.fl. (f. 1923, d. 1982)
Et sæt på fire stole af palisander, sæde og ryg med sort skind. Model OD 49. Udført hos Oddense Maskinsnedkeri. Samt rektangulært spisebord med hollandsk udtræk. H. 73. L. 130/237. B. 90. (5)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. En stol med to manglende propper i siden. Skind med overfladeridser og mærker. Falmet bord med enkelte vandskjolder.
Moderne kunst og design, 12. november 2019
Vurdering
Hammerslag