2025/8559
Gregori Arseniev Andreev (, Skt. Petersborg)
Russisk cigaretetui af sølv, dekoreret i rød lak, graveret med bueskyttesceneri, blomster og bladværk samt adelskronet monogram. Gregori Arseniev Andreev, Skt. Petersborg bymærke, lødighed 84. 19. årh.s slutning. Vægt ca. 70 g. H. 5,5. L. 7,5.
Alders- og brugsslitage, bl.a. buler, afskalninger og ridser.
Russisk tema, 15. juni 2020
Vurdering
Hammerslag