2007/​9

Senbarok buste af udskåret, delvis bemalt og forgyldt træ i form af helgeninde; med relikviegemme. 17. årh. H. 39. På senere postament af faux marbre malt træ.

Proveniens: BR auktion 839, lot 913

Busten befandt sig før krigen i en anerkendt antikvitetsforretning Rasmussen & Bielenberg Wilhelmstrasse 105 i Berlin, hvorfra den blev bragt i sikkerhed. Forretningen blev bombet marts 1945.

Alders- og brugsslitage, afslag og reparationer.

Ældre malerier, møbler og varia, 10. februar 2020

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

16.500 DKK

16.500 DKK
(Autobud) 16.000 DKK
16.000 DKK
(Autobud) 12.500 DKK
12.000 DKK
8.500 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK