2437/95
Tysk barok chatol af nøddtræ og nødderod, overdel med facet slebet spejlglas, skrivekalp bag hvilken skuffer og rum, underdel med skriveplade og fire svungne ligeknækkede skuffer. Restaureret, 18. årh. H. 228. B. 143. D. 62.
Ridser og mærker. Brugsslitage. Restaureret. Nøgle medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. september 2024
Vurdering
Hammerslag