2049/656
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Tidlig tekande af stentøj, dekoreret med brun glasur. Forsynet med buet hank af bambus beviklet med flet. Sign. EW for Eva Wilhelm (senere gift Stæhr-Nielsen), 63, I. Udført og stemplet hos Saxbo. Udført 1930'erne. H. 16,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 1. december 2020
Vurdering
Hammerslag
20 bud