2102/807
Vilhelm Lauritzen (f. Slagelse 1894, d. Gentofte 1984)
“Christiansborg”. Ringkrone af messing, forsynet med fem blus monteret med skærme af opalglas. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 68.
Brugsslitage. Ridser og mærker. En skærm med minimale kanthak. En fatning med revne. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 12. januar 2021
Vurdering
Hammerslag
19 bud