2125/993
Svend Hammershøi (f. Frederiksberg 1873, d. sst. 1948)
Rund vase af lertøj modelleret med smal hals og bladornamenter i relief. Dekoreret med lys turkis glasur. Sign. HAK. Stemplet Denmark. Udført hos Kähler. H. 21,5.
Munding med en ca. 2,5 reparation.
Moderne kunst og design, 22. juni 2021
Vurdering
Hammerslag
10 bud