2105/842
Piet Hein (f. 1905, d. 1996)
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
Supercirkulært sofabord med hvidlakeret top, stamme af stål og firpasfod af aluminium. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 2003. H. 70. Diam. 75.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker samt mindre rust pletter.
Moderne kunst og design, 2. februar 2021
Vurdering
Hammerslag