2440/​525

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Fritstående to-pers. sofa med ben af eg. Sæde, sider og ryg betrukket med patineret naturskind. Model 2212. Formgivet 1963. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik. L. 158.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter og smuds.

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

14.000 DKK

16 bud

803486 14.000 DKK
1155430 13.500 DKK
803486 13.000 DKK
1155430 (Autobud) 12.500 DKK
803486 12.500 DKK
1155430 (Autobud) 12.000 DKK
803486 11.500 DKK
1155430 (Autobud) 11.000 DKK
803486 10.500 DKK
1155430 10.000 DKK
803486 9.500 DKK
961446 (Autobud) 9.000 DKK
803486 8.500 DKK
961446 8.000 DKK
803486 7.500 DKK
864665 7.000 DKK