2044/779
Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)
Et sæt på seks stole med stel af eg, betrukket i sæder med stribet møbelstof. Udført hos Frits Henningsen. 1930–40'erne. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds og pletter. Stødmærker. Løse samlinger.
Moderne kunst og design, 27. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag