1735/​1521

Østrigsk Louis XVI kartelur af forgyldt træ. Sign. “Johan Bentele, Salzburg, No. 592”. 18. årh.s slutning. H. 79. B. 36.

Proveniens: Erhvervet 1922–1927 i Skt. Petersborg af Erica Zeiner-Henriksen.

Kasse: Guirlander antageligt senere. Original stand.

Skive: Revner/hårlinjer. Afslag omkring nøglehuller.

Værk: Pæn stand. Pendul medfølger. Optræksnøgle mangler. Alarm funktion mangler antageligt.

Varia, 31. august 2017

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

7.000 DKK