Engelsk tantalus af lakeret egetræ med gennembrudte metalmonteringer, låg og front skåret i nygotisk stil, indeholdende tre firsidede karafler, bag hvilket isat spejlglas. Tvedelt låg herunder antageligvis mindre rum (kan ikke åbnes). Forneden skuffe (kan ej åbnes). 19. årh.s slutning. H. 33 cm L. 36 cm D. 29 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle revner i træet. Nøgle medfølger, men låg og skuffe kan ikke umiddelbart åbnes. Er ikke undersøgt indvendigt.
Varia, 23. maj 2019