Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
To runde vaser af stentøj, ene modelleret med organisk reliefdekor. Dekoreret med hhv. mørk brunviolet glasur med enkelte okkerbrune elementer samt med lys grøn og blå glasur med gråbrune elementer. Sign. monogram, hhv. 148 og med utydelig modelnummerering. H. hhv. 12,5 og 11,5. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker, herunder den brunviolet glaserede vase med enkelte “metalliske” ridser på øverste del af ydersiden. Vase med lys grøn og blå glasur: antageligt oprindeligt en lågkrukke (=manglende låg?).
10 bud
909535 | ||
1018536 | ||
1002358 (Autobud) | ||
1018536 | ||
1002358 (Autobud) | ||
1018536 | ||
1002358 | ||
1018536 | ||
922832 | ||
896810 |