1515/​833

Mogens Koch (f. Frederiksberg 1898, d. København 1992)

Ni sektioner af riopalisander bestående af tre skabe med låger og udtræksbakker i top, indvendig med hylde, seks vitrinesektioner med glaslåger og indbygget lys, heraf to med spejl, samt sokkel. H. 210. B. 261. D. 43. Skab H. 87. B. 87. D. 43. Vitrineskab H. 58. B. 87. D. 43. (10)

Litteratur: Dansk Kunsthåndværk, hæfte 3–4, 33. årgang 1960, afb. s. 74–77.

CITES certifikat medfølger.

Dette emne handles i fuldmoms

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. En vitrine med palisander finér på ene side. Øvrige moduler uden finér på sider. Flere sektioner let falmede. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 7. april 2015

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

3.200 DKK

3.200 DKK
(Autobud) 3.000 DKK
3.000 DKK
(Autobud) 2.600 DKK
2.500 DKK
2.000 DKK