105/​128

Frants Henningsen (f. København 1850, d. sst. 1908)

Køer på Gisselfelds marker, sommer. Sign. FH 86. Olie på lærred. 113×144.

På bagsiden gammel etiket: “Foreningen... Frants H... Landskab på Gissel... Kapt. H. Grut, Hanna Olof...”. Samt gammel fragtmærkat Kjøbenhavn-Haslev. Afbildet

Behov for let overfladerensning.

Ældre malerier, 24. januar 2006

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

15.000 DKK