2015/​687

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

“Oxford”. Højrygget stol med drejestel, fempasfod af aluminium, stamme af forkromet stål, sæde og ryg betrukket med naturskind. Model 3172. Formgivet 1964. Udført hos Fritz Hansen.

Litteratur: Carsten Thau og Kjeld Vindum, “Arne Jacobsen”, Arkitekten's Forlag, s. 524.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Patineret skind med overfladeridser, mærker og pletter. Keder med slitage. Sæde med mindre reparation på skind.

Moderne kunst og design, 7. april 2020

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK