Rasmus Christiansen (f. Bjertrup v. Skanderborg 1863, d. København 1940)
“Paa Græs. Jydsk Landskab”. Sign. R. x Chr. 1906. Olie på lærred. 46,5×71,5.
Udstillet: Charlottenborg 1906 nr. 88.
Mindre krakeleringer. Enkelte minimale afskalninger, primært i øverste venstre hjørne.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. marts 2024