2448/500
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“CH 27”. Et par lænestole af eg. Sæde og ryg udspændt med sjeneflet. Udført og mærket hos Carl Hansen & Søn. (2)
Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk” nr. 11, november 1952.
Litteratur: “Bygge og Bo”, hæfte 4. Vinter 1951–1952.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre ridser og mærker. Enkelte fletdefekter. Sæder med senere flet.
Vurdering