1647/​162

Italiensk renæssance kabinet af nøddetræ og frugttræ, sider og front rigt indlagt med marquetteri i form af geometriske mønstre, slynget bladværk, eksotiske fugle samt fornem herre og dame i ovale rammer, front med to døre, bag hvilke hylde, gennembrudte beslag af forgyldt messing. 17. årh. H. 70. B. 100. D. 48.

Bagbeklædning og hylder ikke oprindelige. Top af nyere dato. Finérskader. Hængsler af nyere dato. Lås af nyere dato. Nøgle medfølger.

Ældre malerier og møbler, 21. november 2016

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

6.000 DKK

6.000 DKK