Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“PP 35”. Bakkebord af massiv ask med cirkulær, vendbar top. Formgivet 1945. Udført og mærket hos PP Møbler. H. 49. Diam. 54/61.
Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs 20. møbeludstilling på Kunstindustrimuseet den 27. september - 13. oktober 1946 hos snedkermester I. Christiansen.
Litteratur: Grete Jalk [red.]. “Dansk Møbelkunst Gennem 40 aar”, bd. 2, side 290–291.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Top med enkelte skjolder. Nederste dyvel mangler.
Moderne kunst og design, 2. november 2021