Carlo Jensen (, møbeldesigner for Domus Danica.)
Skænk af palisander, front med to låger bag hvilke hylder og bakker af ahorn. Model 40/3. Udført hos Hundevad & Co., Ulfborrg. 1950–1960erne. H. 73. B. 138. D. 44.
Litteratur: Mobilia 1958.
CITES certifikat medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Delvist falmet.
Moderne kunst og design, 3. september 2013
11 bud