2132/​42

Knud Møller

“Patricia”. Bestik af sølv. Udført hos Horsens Sølvvarefabrik. Vægt ekskl. dele med stål ca. 3140 g. (115)

Bestående af: 12 middagsknive L. 22 cm, 12 middagsgafler, 11 spiseskeer, 12 frokostknive, 12 frokostgafler, 12 dessertskeer, 12 teskeer, 12 kagegafler, 2 smørknive, 4 citrongafler, 2 pålægsgafler, 1 stegegaffel, 1 ostehøvl, 1 lagkagekniv, 1 lagkagespade, 1 serveringsspade, 2 større serveringsskeer, 1 sauceske, 2 ægskeer, 1 kompotske samt 1 barneske.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre buler, ridser og mærker. Graveret.

Ældre malerier, møbler og varia, 9. august 2021

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag