2032/​54

“Arvesølv nr. 8”, “Rose” m.fl. Samling sølv og sterlingsølv bestående af diverse dele bestik m.m. Mestre Hans Hansen, Cohr m.fl. Overvejende Danmark, 19.-20. årh. Vægt ekskl. dele med stål ca. 1294 gr. L. 5–40,7. (41)

Bestående af: 2 potageskeer, middagsske, middagsgaffel, 7 dessertskeer, 2 flaskeåbnere, tærtekniv, større og mindre serveringsspade, taskefrugtkniv, lille serveringssæt med stål, serveringsgaffel med snoet skaft, 12 kaffeskeer, 6 mokkaskeer, bæger, flakon samt cigaretetui.

3 kaffeskeer af pletsølv medfølger.

Delvis graveret. Fremstår med alders- og brugsslitage. Bæger repareret.

Ældre malerier, møbler og varia, 3. august 2020

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

3.800 DKK

11 bud

3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
(Autobud) 3.000 DKK
2.900 DKK
2.600 DKK
(Autobud) 2.500 DKK
2.400 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK