“Arvesølv nr. 8”, “Rose” m.fl. Samling sølv og sterlingsølv bestående af diverse dele bestik m.m. Mestre Hans Hansen, Cohr m.fl. Overvejende Danmark, 19.-20. årh. Vægt ekskl. dele med stål ca. 1294 gr. L. 5–40,7. (41)
Bestående af: 2 potageskeer, middagsske, middagsgaffel, 7 dessertskeer, 2 flaskeåbnere, tærtekniv, større og mindre serveringsspade, taskefrugtkniv, lille serveringssæt med stål, serveringsgaffel med snoet skaft, 12 kaffeskeer, 6 mokkaskeer, bæger, flakon samt cigaretetui.
3 kaffeskeer af pletsølv medfølger.
Delvis graveret. Fremstår med alders- og brugsslitage. Bæger repareret.
Ældre malerier, møbler og varia, 3. august 2020
11 bud