2109/​235

“Christiansborg” bestik af hammerslået sølv. Primært Grann & Laglye. 20. årh.s første halvdel. Vægt ekskl. dele med stål 1913 g. (68)

Bestående af: 6 middagsknive, L. 21,5 cm., 7 middagsgafler, L. 20 cm., 5 middagsskeer, L. 20 cm., 11 frokostknive, L. 21 cm., 6 frokostgafler, L. 18 cm., 6 dessertskeer, L. 17,5 cm., 6 fiskegafler, L. 18,5 cm., 6 fiskeknive, L. 19,5 cm., 5 kagegafler, L. 15 cm., 6 kaffeskeer, L. 11,5 cm., 2 smørknive, L. 18 cm., 1 syltetøjsske, 1 pålægsgaffel.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Ældre malerier, møbler og varia, 1. marts 2021

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

9.000 DKK

9.000 DKK
8.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
7.500 DKK
(Autobud) 7.000 DKK
6.500 DKK
6.000 DKK