900/​5

L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)

Vejen til Lynæs. Hanehoved ved Frederiksværk. Eftermiddagssol. Sign. L. A. Ring 99. Olie på lærred monteret på lærred. 20×27.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 152, 1963 nr. 170, afbildet s. 19. Bruun Rasmussen auktion 695, 2001 nr. 1543.

Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

55.000 DKK